Jezero Retba

Znáte růžové jezero Retba? Vydáte – li se během dovolené v Senegalu do Saint Louis, určitě si udělejte zastávku u nejneobvyklejšího jezera v zemi. Druhý název jezera Retba totiž vychází z pravdy, Lac Rosé je opravdu růžové.

Proč je jezero růžové?

Toto originální zbarvení způsobuje řasa Dunaliella salina patřící do třídy Chlorophyceae a vysoká koncentrace soli, konkrétně 1,5 krát vyšší než je v slavném Mrtvém moři. V kombinaci se barva jezera mění od červené po sytě růžovou podle polohy Slunce a tedy denní doby.

Zaplavte si ve vlnách jahodového koktejlu

V jezeře si s klidným srdcem můžete zaplavat, řasa není nikterak nebezpečná, právě naopak obsahuje vysoké množství betakarotenu se silnými antioxidačními účinky, díky čemuž se hojně využívá v kosmetice i zdravotnictví.

Další výhodou je, že plavání v takto slané vodě nebude vůbec namáhavé, tudíž si můžete přečíst oblíbenou knihu na vlnách jahodového koktejlu. Pokud však nechcete svou pokožku pokrýt vrstvou soli, můžete si vypůjčit loďku a vydat se na malou plavbu tímto přírodním skvostem.

 Jezero není jen atrakce pro turisty…

Díky vysoké koncentraci soli se jezero využívá k její těžbě, ta je obživou valné většiny obyvatel žijících v okolí. Děje se tak primitivním způsobem, kdy dělníci až 12 hodin denně škrábou sůl, kterou převáží v loďkách a poté vrství na březích. Sněhobílé kupy solikontrastu s růžovou barvou vody dodávají jezeru na půvabu.

Kde se nachází jezero Retba?

Břehy Lac Rosé se nachází přibližně 40 km od hlavního města Dakar, byť sem jezdím také městská hromadná doprava, všeobecně se doporučuje si raději zapůjčit automobil v jedné z mnoha půjčoven ve městě a udělat si jednodenní výlet, případně se zastavit alespoň cestou do jiné cílové destinace.

Pokud vám řekneme, že v Senegalu je jedno velmi unikátní jezero, pravděpodobně jenom těžko usoudíte, že by mohlo mít růžovou barvu. Je tomu však skutečně tak, a právě proto se tento unikátní skvost stal jedním z nejvyhledávanějších míst, které samotný Senegal turistům nabídne.

Proč je jezero Retba růžové?

Tisíce turistů jezdí toto místo obdivovat, jelikož jeho růžová barva rozhodně není něčím, co by bylo obvyklé. Samozřejmě vědci podrobili jezero zkoumání, a poměrně snadno zjistili, co vlastně jeho neobvyklou barvu způsobuje. Jedná se o jednobuněčnou řasu, která se nazývá Dunalielle salina, a patří do čeledi Zelenivek – vzhledem k její barvě je to paradoxní. Kde leží toto jezero se dozvíte z naší mapy Senegalu.

Jezero Retba – Senegal

Důvodem, proč je objevuje právě v tomto jezeru, je jeho velmi vysoká slanost – a proto se právě z něho získává sůl. Kde leží Senegal? A právě této řase se ve slaných vodách extrémně dobře daří, a svou charakteristickou barvu má hlavně díky vysokému obsahu beta karotenu.

Ten je navíc vysoce prospěšnou látkou, a to hlavně pro lidskou pokožku, a její přirozený vzhled. Navíc má betakarotén výrazné antioxidační vlastnosti. Můžete zde zahlédnout i senegalského papouška – když budete mít velké štěstí.

Jak se jezero Retba překládá

jezeře Retba, pro které je však používán také název Lac Rose, se samozřejmě můžete také bez obav vykoupat. A právě díky obsahu soli vás překvapí i to, jak vás voda bude velmi dobře nadnášet – a to díky své výraznější hustotě. Zjistěte si jaké je počasí a vykoupejte se zde když například prší – to bude zážitek!

Co se z jezera získává?

Mimo to lze pozorovat také místní obyvatele, kteří zde těží již zmíněnou sůl. Při tom lze jasně vidět především velmi primitivní metody, které vyžadují mnoho úsilí. Přesto je pro místní často jediná možnost obživy. Ceny soli za odkup jsou opravdu minimální a místní se z toho jen tak tak uživí.

Červené nebo růžové jezero?

A pokud si chcete barvu tohoto jezera dokonale užít, věřte, že ne vždy má pouze sytě růžovou. Někdy bývá zbarvené i do červena, popřípadě do oranžova. Koupat se v jezeru Retba není jako se koupat někde v Egyptě.Pokud však chcete vidět onu vyhlášenou růžovou barvu, je ideální přijet v období největších veder, kdy je skutečně velmi výrazně růžové. A v tu dobu zde samozřejmě najdete i největší množství turistů.


Jezero Retba
4.3, hlasů: 6
Tajné nabídky zájezdů do Senegalu
Senegal